واکاوی واردات کیف لپ تاپ از منظر اقتصاد مقاومتی – ۳

اما این مسئله را می بایست در حیث گرفت که به دلایلی از جمله تعرفه و همچنین نرخ ارز , کیف لپ تاپهای وارداتی عملا از حوزه‌ ارزش , قابل رقابت با محصول ها داخلی نبوده و از همین رو احتمالا گفته شود «پروژه واردات و ایجاد توامان کیف لپ تاپ» در کشور‌ایران چندان پاسخ ندهد . این در حالی است که به کیف لپ تاپ ارزان , در شرایطی که قرار به ایجاد رقابت در بازار کیف لپ تاپ جمهوری اسلامی ایران باشد , این واقعه در الان که اکثر محصول ها داخل را محصولاتی قلیل کیفیت با تجهیزات و آپشن‌های محدود تشکیل داده‌اند , چهره نخواهد بخشید . به گفته آنها , واردات کیف لپ تاپ اگرچه در حال حاضر ( به‌دلیل تفاوت صریح قیمتی ) تهدید خاصی را متوجه محصول ها باطن نمی کند , با این حال رقابتی را نیز پدید نیاورده و نخواهد آورد , مگر اینکه کیف لپ تاپسازان داخلی اقدام به ساخت محصولاتی با مرحله کیفی بالا و قیمت متناسب نمایند .

به یقین کارشناسان , ورود کیف لپ تاپهای کیفیت بالا و آپ دیت و مجهز به تکنولوژی برتر می‌تواند به‌عنوان الگویی در صنعت کیف لپ تاپ سرزمین به فعالیت گرفته شود . به‌عبارت خوب تر , واردات البته مدیر شده و منطقی کیف لپ تاپ ( با توجه به شرایط اقتصادی کشور و همچنین اوضاع صنعت کیف لپ تاپ ) میتواند زمينه ساز بهره و ارتقاي تكنولوژي بالاتر در کیف لپ تاپسازی جمهوری اسلامی ایران شود و به نوعی نقشه ارشاد مناسب براي ارتقاي كيفيت محصول ها داخلی باشد . ولی پرسش اساسی دیگری که مطرح می شود اینکه آیا کیف لپ تاپسازی کشور ایران همچنان نیاز به حمایت تعرفه‌ای در قبال واردات دارد؟ اگر نگاهی به وضع پاره ای و کیفی صنعت کیف لپ تاپ مرزوبوم بیندازیم و در کنار آن , مسائلی نظیر فضای غیرمناسب کسب‌و‌کار و همچنین تبعات به جا مانده از تحریم‌های بین‌المللی را حیث کنیم , به‌نظر میرسد این صنعت هنوز آمادگی رقابت با خارجی‌ها را ندارد .


این موضوع ولی به آن معنا نیست که حمایت از کیف لپ تاپسازان داخلی تا ابد می بایست ادامه یابد و واردات کیف لپ تاپ ممنوع یا این که محدود شود , با این وجود برای حفظ ایجاد درون و اشتغال هم که شده , نمی توان کیف لپ تاپسازی میهن را سوای تجهیز و به شکلی نا فراهم روانه عرصه رقابت با خارجی‌ها کرد .

برای حل این بحران راهکارهای مختلفی از سمت کارشناسان مطرح می شود و در این لا به لا خیلی‌ها معتقدند با بهبود فضای کسب‌و‌کار در صنعت کیف لپ تاپ در کنار مشارکت‌های خارجی و ثبات مقررات در سمت توسعه , می‌توان کیف لپ تاپسازی سرزمین را رفته رفته مهیای حضور در عرصه رقابت کرد . به‌عبارت خوبتر , می‌توان با حمايت از کیف لپ تاپسازانی که مبادرت به توليد مشترك در سوی جذب تكنولوژي وهدايت منابع خارجي به سوی بخش هاي توليدي مزيت دار و صادرات‌گرا مبادرت مي‌كنند , از آنان برای رقابت پذیر شدن حمایت کرد . ولی این را نیز می بایست در لحاظ گرفت که مدیریت واردات به سمت حمایت از تولید باطن , مستلزم رفع مشکلات ساختاری ایجاد , دقت به نظام تامین مالی و حل خطاها بانکی و مالیاتی کیف لپ تاپسازان , خصوصی‌سازی به معنای حقیقی وواقعی , امداد به بهبود سطح تکنولوژی و اتخاذ سیاست‌های ارزی دلخواه است . در‌این وضعیت در‌صورتی‌که گوشه و کنار به سمتی برود که واردات کیف لپ تاپ در کنار صادرات و سرمایه‌گذاری خارجی انجام شود , می‌توان به رقابت در بازار کیف لپ تاپ میهن و تولید ارتباط منطقی لا ایجاد و واردات ( در صنعت کیف لپ تاپ ) امیدوار بود .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *